नेपालको सहरीकरण

नेपालको सहरीकरण

– एस्किना थापा-

सहरीकरण भनेको सहर बन्ने प्रक्रिया हो । सहर बन्नका लागि निश्चित प्रकारका पूर्वाधार, निश्चित जनसङ्ख्याको आकार र सहरी जीवनशैली, सम्बन्ध र सामाजिक संरचनासहितको विकास संरचना तयार गर्नुपर्छ ।

सामाजिक विकासको क्रममा औद्योगीकरणको प्रक्रियासँगै सहरीकरणको विकास भएको एउटा तथ्य छ भने अर्कातिर जनसङ्ख्या बढ्दै जाँदा सुलभ समतल, उर्वर भूमिहरू मानव बस्तीमा केन्द्रित भएका छन् । प्रशासनिक इकाइहरू गठन गरियो। रोजगारीका नयाँ अवसरहरू सिर्जना भएका छन् । त्यसैगरी पेसा र व्यापार पनि व्यापक हुँदै गयो । यस क्रममा सहरीकरणको अवधारणासँगै नगरपालिका र महानगर जस्ता अवधारणा पनि विकास भएको छ । र, सहरीकरणको विकाससँगै विभिन्न वित्तीय संस्थाको पनि विकास हुन्छ । कार्यको औपचारिक र संगठनात्मक तरिका विकसित हुन्छ। सहरी जीवनमा । राजनीतिक चेतनाको विकास हुन्छ ।

ग्रामीण समाजमा जस्तै सहरमा पनि स्वउत्पादक समाज छैन । सहरी उत्पादनको ढाँचा श्रम विभाजनमा आधारित छ। (ग्रामीण क्षेत्रमा जातीय व्यवस्था अनुसारको पेशा, खानपान र सामाजिक व्यवहारको प्रचलन देख्न पाइन्छ, जसलाई सहरमा प्रतिबन्ध लगाएर पूरै हटाइएको छ। सहरमा पैसा कमाउने माध्यम मात्र काम हो, त्यसैले मानिसहरू काम गर्छन्। आफ्नो पेशाका आधारमा सहरी समाजमा सामूहिकता, भाइचारा र घनिष्टता लगायतका नातागोता प्रणालीमा हामी धेरै ढिलाइ भएको महसुस गर्छौं।

सहर बन्ने प्रक्रिया विकासको प्रक्रियामा भर पर्छ । सबैभन्दा पहिले आर्थिक र सामाजिक विकासको उच्चतम बिन्दुमा पुग्नु पर्छ । नेपालको महानगरमा पनि सहरी नीति, बसोबास नीति, सहरको पूर्वाधारको विकास पाउन सकेको छैन । पूर्वाधारविहीन सहर घोषणा गरिएको छ ।

समाजशास्त्रीय दृष्टिकोणले हेर्ने हो भने सरकारले घोषणा गरेका सहरमा बसेर मात्र नेपालमा सहरीकरणको प्रक्रियालाई तीव्रता दिन सकिँदैन। सहरीकरण राजनीतिक समस्या मात्र होइन, आर्थिक, सामाजिक र सांस्कृतिक समस्या पनि हो । सामाजिक रूपमा शिक्षा, स्वास्थ्य, अवसर र विकल्पमा स्वतन्त्रताको विकास आवश्यक छ । सहरीकरणसँगै व्यक्तिगत सम्बन्ध बढ्दै गएको छ । परिवार एकात्मक प्रवृत्ति तर्फ झुक्छ। व्यक्तिवादको दर बढ्छ। मनोवैज्ञानिक हिसाबले मान्छे गाउँको भन्दा फरक महसुस हुन्छ। नयाँ मनोविज्ञान, मनोवृत्ति र आकांक्षाहरू विकसित हुन्छन्।

आज सहरीकरणको गति तिब्र छ । सहरीकरण मूलतः विकास, परिवर्तन परिवर्तन, सहरी सभ्यता र सहरीसँग सम्बन्धित मनोविज्ञान हो। आजको नेपाली समाज सभ्यताको प्रक्रियामा तिव्र गतिमा छ । वैदेशिक रोजगारीको प्रकृया बढेसँगै सहरी बजारमा जानेको संख्या पनि बढ्दै गएको छ । वैदेशिक रोजगारीमा जानेको संख्याका कारण ग्रामीण बस्तीमा कृषि घट्दै गएको छ । मानिसहरूको आम्दानी बढ्दै गएको छ।नेपाली सहरी समाजलाई समाजशास्त्रीय दृष्टिकोणबाट विश्लेषण गर्दा नेपालको सहरी क्षेत्रमा मानिसको सङ्ख्या बढेको छ र घनत्व मात्र बढेको छ, तर अवसरको स्तर, आधारभूत सेवा र सुविधाको स्तरले के निर्धारण गर्छ भन्ने सन्दर्भमा प्रश्न उठ्न सक्छ ।

लेखकबाट थप

3rd Installation Ceremony

Festival with precautions

Subliminal : Part I

DO YOU IMAGINE?