अहिंसात्मक शान्तिका लागि २०२० महात्मा एमके गान्धी पुरस्कारको अनलाइन विश्व शान्ति सेमिनार र पुरस्कार समारोह

अहिंसात्मक शान्तिका लागि २०२० महात्मा एमके गान्धी पुरस्कारको अनलाइन विश्व शान्ति सेमिनार र पुरस्कार समारोह

काठमाडौं।मार्च २७ मा, अहिंसात्मक शान्तिका लागि महात्मा एमके गान्धी फाउन्डेसन र अन्तर्राष्ट्रिय शान्ति गैरसरकारी संस्था, हेवेनली कल्चर, वर्ल्डपिस, रेस्टोरेसन अफ लाईट(एचडब्लूपीएल)  द्वारा विश्व शान्ति सेमिनार र पुरस्कार समारोहमा शान्तिको लागि विश्वव्यापी कार्यहरूको लागि एकताको पुष्टि गर्न नागरिकहरू, शैक्षिक संस्थाका प्रमुखहरू, धार्मिक गुरुहरू र चार महादेशका अन्तर्राष्ट्रिय कानुनका प्राध्यापकहरूलाइ आमन्त्रित गरिएको थियो।

सन् १९८९ मा स्थापना भएदेखि, यो फाउन्डेसनले विश्व शान्ति र मानवतामा ठूलो योगदान पुर्‍याउने शान्ति कार्यकर्ताहरूलाई हरेक वर्ष अहिंसात्मक शान्तिको लागि महात्मा एमके गान्धी पुरस्कार प्रदान गर्दै आएको छ। पूर्व पुरस्कार विजेताहरूमा संयुक्त राज्य अमेरिकाका पूर्व राष्ट्रपति जिमी कार्टर र दक्षिण अफ्रिकाका पूर्व राष्ट्रपति नेल्सन मण्डेला समावेश छन्।
फाउन्डेसनका महासचिव डा। ज्योति मोहपाता र महात्मा एमके गान्धी पुरस्कारका पूर्व प्राप्तकर्ता एचडब्लूपीएलका अध्यक्ष श्री मान ही लीका स्वागत मन्तव्य, र फिलिपिन्सका राष्ट्रपति पदका उम्मेदवार फर्डिनान्ड ूबोङ बोङू मार्कोस जूनियरस फिलिपिन्सको सिनेटका पूर्व सिनेटर र डाभाओ शहरका वर्तमान मेयर सारा डुटेर्टेस उच्च शिक्षा आयोगका अध्यक्ष ९चेड०, आयुक्त डा। जे। प्रोस्पेरो ूपोपोयू ई। डे भेरा तेस्रो र माओवादी पार्टी नेपालकी नेतृ सुश्री कोपिला कुँवरका बधाईज्ञापनले सबैले शान्तिको मूल्यको कदर गर्न साम्प्रदायिक कार्यहरू गर्नुपर्ने आवश्यकतामा जोड दिए।

अहिंसात्मक शान्तिका लागि महात्मा एमके गान्धी पुरस्कार, जुन तीन दशकभन्दा बढी समयदेखि प्रदान गरिएको छ, चेडका आयुक्त डा। रोनाल्ड एल अदामत र भेन। आशिन हतावरा, अल(बर्मिज मोंक्स रेप्रेसेंटेतीव कमिटिका महासचिवलाइ यस वर्ष उनीहरूको योगदानको सम्मानमा प्रदान गरिएको थियो। ।डा. रोनाल्ड एल एडमाट फिलिपिन्समा शान्ति शिक्षा प्रवर्द्धन गर्नको लागि उनको योगदानको लागि चिनिएका थिए। सन् २०१९ मा, उहाँले सबै राज्य विश्वविद्यालय र सामुदायिक कलेजहरूको लागि अनिवार्य शान्ति शिक्षा स्वीकृत गर्नुभयो, र फिलिपिन्समा शान्ति शिक्षा पाठ्यक्रमहरू वितरण गर्न एचडब्लूपीएलसँग ःइब् मा हस्ताक्षर गर्नुभयो। भेन। ह्वाराले, अर्कोतर्फ, म्यानमारमा दुईवटा शान्ति पुस्तकालयहरू स्थापना गरे, नर्वेमा रहेको वर्ल्ड एलायन्स अफ रिलिजिन्स पिस ९वार्प० कार्यालयमा भाग लिए, र युद्धको अन्त्य र शान्ति प्रवर्द्धन गर्न अन्तर्राष्ट्रिय कानूनको समर्थनमा अभियानको नेतृत्व गरे। ।
आफ्नो स्वीकृति मन्तव्यमा, शान्ति विना किने मुलुकले दिगो विकासको अपेक्षा गर्न नसक्ने भेन। आशिनले जोड दिए । ूगान्धीको अहिंसाको भावना म्यानमारमा जीवित छ। नागरिक अहिंसात्मक आन्दोलनका साथ सैनिक दमनविरुद्ध लडिरहेका छन्,’ उनले अन्तर्राष्ट्रिय समुदायमा शान्ति र युद्ध अन्त्यका लागि गैरसरकारी संस्था र नागरिकलाई भूमिका खेल्न आग्रह गरे ।

विश्व शान्ति सेमिनारमा अवार्ड समारोह पछि, महात्मा एमके गान्धी फाउन्डेशन फर नन्(भायोलेन्ट पिस् र एचडब्लूपीएलका वक्ताहरूले वर्तमान विश्वव्यापी परिस्थितिमा शान्तिको अभ्यास र शिक्षाको महत्त्व प्रस्तुत गरे, र शान्ति र डिक्लेरेसन अफ् पिस् एंड सेसेसन अफ् वार ९म्एऋध्०को महत्त्वलाई प्रकाश पारे। । वक्ताहरू अध्यक्ष श्री प्रसन्न आचार्य, अन्तर्राष्ट्रिय उपाध्यक्ष प्रोफेसर ललित अग्रवाल, र बोर्ड अफ गभर्नरका सदस्य, प्रोफेसर दीपशिखा कालरा, सुहन पार्क, एचडब्लूपीएलमा अन्तर्राष्ट्रिय कानून विभागका शाखा महानिर्देशक, प्रोफेसर रोमेल सान्तोस डियाज, डोमिनिकन संघीय फाउन्डेशन को अध्यक्षस र रेभ। स्वामी चिद्घन आनन्द परिव्राजक, अन्तर्राष्ट्रिय ब्रह्मऋषि मिशनका आध्यात्मिक नेता थिए।

एचडब्लूपीएलको अन्तर्राष्ट्रिय कानून विभागका शाखा महानिर्देशक सुहन पार्कले विश्वभरि चलिरहेको शान्ति अभियानहरू परिचय गराए। ूडीपीसीडब्ल्यु एचडब्लूपीएल अन्तर्राष्ट्रिय कानून शान्ति समिति द्वारा २०१६ मा सुरु गरिएको थियो, र यो युद्ध र विश्व शान्तिको अन्तिम समाप्ति हासिल गर्न आवश्यक घोषणा हो। एचडब्लूपीएलले धर्महरूको गठबन्धनको लागि वार्प कार्यालयहरू पनि सञ्चालन गर्दछ, र शान्तिको संस्कृति फैलाउन शान्ति शिक्षा लागू गरेको छ। हाल, डीपीसीडब्ल्यु को समर्थनमा १७६ देशहरूबाट ७४० हजार भन्दा बढी पत्र र हस्ताक्षरहरू भेला भएका छन्, २६८ वार्प कार्यालयहरू १२९ देशहरूमा सञ्चालनमा छन् ९डिसेम्बर द्दण्द्दज्ञ सम्म०, र २४२ संस्था र विद्यालयहरूले शान्ति शिक्षा अध्ययनरतका लागि एचडब्लूपीएल सँग सम्झौता पत्रमा हस्ताक्षर गरेका छन्।

डोमिनिकन फेडरलिस्ट फाउन्डेशनका अध्यक्ष प्रो। रोमेल सान्तोस डियाजले युक्रेन र रुसमा चलिरहेको द्वन्द्वको परिप्रेक्ष्यमा डीपीसीडब्ल्युको महत्त्वलाई जोड दिदै आवाज उठाए, “डी पी सी डब्ल्यु यस समयमा सबै युरोपेली देशहरूद्वारा प्रचारित संवाद र वार्तालाई मार्गदर्शन गर्न सबैभन्दा उपयुक्त दस्तावेज हो। ू, र यसले ूअमेरिकी राज्यहरूको संगठन ९ओएयस०, र ओएयस को अन्तर्राष्ट्रिय अदालतको विधान सहित संयुक्त राष्ट्र संघको बडापत्रको उत्कृष्ट पूरक बन्दछ ।

म्यानेजमेन्ट एजुकेशन एण्ड रिसर्च इन्स्टिच्युट मेरी ग्रुप अफ इन्स्टिच्युसनकी डीन प्राध्यापक दीपशिखा कालराले शान्ति शिक्षाको महत्वमा जोड दिएकी थिइन् । उनले भनिन्, “आजका विद्यार्थीहरूले असफलतालाई स्विकार्न पनि सकेका छैनन् किनभने उनीहरूलाई सानैदेखि सधैं विजेता बन्न सिकाइन्छ, तर जित्नु नै सबै कुरा होइन। सबैले एकअर्कालाई स्वीकार गर्ने र असहमतिलाई खुसीसाथ स्वीकार गर्ने खालको वातावरण विकास गर्नुपर्छ ।”

एचडब्लूपीएलका अध्यक्ष मान ही लीले सो दिन शान्ति भनेको विश्वव्यापी समुदायमा बस्ने सबैले अनुभव गर्न पाउनु पर्ने अधिकार हो।उनले विश्वका विभिन्न भागमा वर्तमान समयमा बहुमूल्य ज्यान गुमाउने अर्थहीन युद्धको अन्त्य गर्न जोड दिनुभयो।