मन्त्रिपरिषद्को निर्णय : विकासोन्मुख मुलुकमा स्तरोन्नति नहुने

मन्त्रिपरिषद्को निर्णय : विकासोन्मुख मुलुकमा स्तरोन्नति नहुने

काठमाडौँ, १६ फागुन । सरकारले तत्काल अतिकम विकसित मुलुकबाट माथि नजाने औपचारिक निर्णय गरेको छ । संयुक्त राष्ट्रसंघमा आयोजना हुने अतिकम विकसित मुलुकहरूको सम्मेलनअघि उक्त निर्णय मन्त्रिपरिषदबाट भएको हो ।

सिंहदरबारस्थित प्रधानमन्त्री कार्यालयमा आज बसेको मन्त्रिपरिषद्को बैठकले यस्तो निर्णय गरेको हो । मुलुकको आर्थिक वृद्धि र प्रतिव्यक्ति आयजस्ता महत्वपूर्ण सूचकांकमा सुधार ल्याउन अझै समय लाग्ने भएकाले उक्त प्रस्ताव सन् २०२१ मा लान लागिएको अर्थमन्त्री डा युवराज खतिवडाले जानकारी दिनुभयो ।

विकासशील राष्ट्र हुन कूल राष्ट्रिय आय, मानवीय संसाधनको विकास र आर्थिक जोखिमको अवस्था गरी तीन मुख्य सूचकांक रहेका र तीमध्ये मुलुकको आर्थिक अवस्था सन्तोषजनक नभएकाले तत्कालै विकासशील राष्ट्रमा स्तरोन्नति हुनसक्ने अवस्था विद्यमान नरहेको उहाँले जानकारी दिनुभयो ।

नेपाललाई अझै पनि सहुलियतपूर्ण अन्तर्राष्ट्रिय सहयोग तथा व्यापारमा सहजीकरणको आवश्यकता भएकाले मन्त्रिपरिषद्ले यस्तो निर्णय गरेको मन्त्री खतिवडाले बताउनुभयो । राष्ट्रसंघमा आर्थिक स्तरोन्नति सम्बन्धमा प्रत्येक तीन/तीन वर्षमा समीक्षा बैठक हुने गर्दछ ।

सरकारले सन् २०१८ को समीक्षा बैठकमा उक्त प्रस्ताव लैजाँदा जोखिम बढ्ने देखिएकाले सन् २०२१ मा मात्रै लैजान खोजिएको हो । यसअघि राष्ट्रिय योजना आयोगले पनि सन् २०२१ मा उक्त प्रस्ताव लैजान तत्कालीन सरकारलाई सुझाव दिएको थियो ।